21 Ağustos 2009 Cuma


YÖK'ten Kürtçe bölüm talebine tam destek
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Mardin Artuklu Üniversitesi'nin Kürtçe eğitime başlayacağının sinyallerini verdi. Üniversitenin bu yöndeki başvurusunu olumlu karşıladıklarını belirten Özcan, "Kürtçe eğitim konusunda istenilenden fazlasını bile verebiliriz.
Bizden bölüm istediler, isterlerse enstitü de verebiliriz." dedi.
YÖK Başkanı Özcan, incelemelerde bulunmak üzere geldiği Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Rektör Prof. Dr. Gökay Yıldız'ı ziyaret etti. Bir gazetecinin, Kürtçe eğitim vermek için üniversitelerden kendilerine istek gelip gelmediğini sorması üzerine, böyle bir talebin Mardin Artuklu Üniversitesi'nden geldiğini söyledi. Kurulda bu konuyla eğitim komisyonunun ilgilendiğini kaydeden Özcan, talebe olumlu baktıklarını bildirdi. Başka bir soru üzerine, öğretmen yetiştiren fakültelerde öğrencilerin pedagojik formasyonunu, okurken almaları için YÖK'te çalışma yapıldığını aktardı. Kendisinin zamanında öğrencilerin okurken formasyon aldığını anlatan YÖK Başkanı, yakında eski sisteme dönüleceğini ifade etti.
Bu yıl Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni birincilikle bitiren öğrencinin 'Ailesini, sınıf arkadaşlarına emanet edemeyeceği' yönündeki açıklamaları hatırlatılan Özcan, konuya daha fazla yoğunlaştıklarını dile getirerek, şunları söyledi: "Tıp fakültelerinde diğer bölümlere göre part time çalışma daha fazla. Ancak o olaydan sonra rektörlerimizden rica ettim. Okula ayrılacak zamanlara daha fazla dikkat edilmesini istedik. Tam Gün Yasası çıkınca bu konu tamamen ortadan kalkacak." MUSTAFA YILDIZ BURDURZAMAN

Hiç yorum yok: