2 Ocak 2011 Pazar

GALATAPORT KİMLERE HAZIRLANIYOR DERSİNİZ?
Tarihi Galata Limanı ve Beyoğlu SİT alanında bulunan Galataport’un özelleştirme ihalesi öncesinde Kıyı Kanunu’na ‘uyarlama’ geliyor. Kanunda değişiklik öngören taslağa göre deniz kıyılarındaki dolgu alanlarda Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun koruma amaçlı hükümleri uygulanmayacak.

Kıyı Kanunu’nda Değişiklik İçeren Kanun Taslağı’nda önümüzdeki yıl özelleştirilmesi hedeflenen Galataport Limanı’nı yakından ilgilendiren düzenleme dikkat çekti. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından son şekli verilen taslakta yer alan, “Kıyılarda doldurma ve kurutma suretiyle elde edilen arazilerde ‘2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun koruma amaçlı imar planına ilişkin hükümleri uygulanamaz” maddesi kafalarda soru işaretine neden oldu. Taslağın bu haliyle yasalaşması durumunda geçen yıllarda tartışmalara neden olan ve o dönemin kabine üyeleri arasında fikir ayrılıklarına yol açan Galataport ihalesinin önünde hiçbir pürüz kalmayacak.
ŞİMDİ HATIRLAYALIM:


Türkiye'nin zenginliklerini son sürat peşkeş çeken iktidar yeni bir skandala daha imza attı. İstanbul'un en gözde yeri, önceki Batı aşığı iktidarlara parmak ısırtacak şekilde yabancı sermayeye peşkeş çekildi.

İşte skandal görüşme trafiği
2004 yılındaki Davos toplantılarında, Erdoğan ve Maliye Bakanı Unakıtan, Ofer şirketlerinin başkanı Sami Ofer ile görüşmüş. İlk görüşme, Unakıtan ile Ofer arasında 23 Ocak 2004'te Hotel Victoria'da saat 16.00'da gerçekleşiyor. Konu ise 4. Vakıf Han ve İstanbul Galataport projesi. Aynı gün saat 22.00'de ise Hotel Rinaldi'de Başbakan Erdoğan ile "Galataport" projesini konuşmak için randevular alınıyor. Başbakan Erdoğan ile Ofer Ailesinin sıkı ilişkileri herkesi şaşkına çevirecek cinsten. Çünkü, ailenin ilişkileri bayağı eskilere dayanıyor.
Galataport, Ofer’in oldu
Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş Genel Müdürlüğü tarafından özelleştirilen Sahpazarı-Karaköy Kruvaziyer Liman Kompleksi (Galataport) ihalesini Global'in Sahibi Mehmet Kutman ile İsrailli milyarder Sami Ofer'in de ortakları arasında bulunduğu Royal Caribbean Cruises Ltd'nin önderliğindeki konsorsiyum kazandı. 49 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle özelleştirilen Galataport'a grup, 3 milyar 538 bin euro teklif verdi.
Gerçek manzara çok farklı
Tüpraş'ta yaptığı operasyonla gündeme gelen ve 800 milyon dolar gibi muazzam bir para kazanan Ofer ailesi hükümetle girdiği diyalogun karşılığını almaya devam ediyor. Bu arada Sermaye Piyasası Kurulu, Tüpraş'la ilgili olarak PETROL-İŞ'in şikâyeti dolayısıyla Global Menkul Değerler yöneticileri hakkında başlatılan denetim çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.
Parsel parsel satış
Galataport projesiyle Karaköy'den Fındıklı'ya kadar uzanan 1200 metrelik sahil şeridi ve 100 bin metrekarelik bölgenin turizm alanı ilan edilmesi ve buraya turistik tesisler yapılması planlanıyor.
Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş Genel Müdürlüğü tarafından  özelleştirilen Sahpazarı-Karaköy Kruvaziyer Liman Kompleksi(Galataport) ihalesini Global'in Sahibi Mehmet Kutman ile Ofer ailesinin içinde bulunduğuRoyal Caribbean Cruises Ltd'nin önderliğindeki konsorsiyum kazandı. 49 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle özelleştirilen Galataport'a grup, 3 milyar 538 bin Euro teklif verdi.
Tüpraş'ta yaptığı operasyonla gündeme gelen ve 800 milyon dolar gibi muazzam bir para kazanan Ofer ailesi hükümetle girdiği diyalogun karşılığını almaya devam ediyor. Global ve Ofer ailesinin öncülük ettiği konsorsiyumun içinde, "Royal Caribbean Cruises Ltd, Global Yatırım Holding AŞ, Rouse Tri-Party Miscellaneous LLC, Sasso Holding INC, IC Antbel Antalya Bellek Turizm Yatırımları AŞ, Limak İnşaat San ve Tic AŞ" bulunuyor.
2004 yılındaki Davos toplantılarında, Erdoğan ve Maliye Bakanı Unakıtan, Ofer şirketlerinin başkanı Sami Ofer ile görüşmüş. İlk görüşme, Unakıtan ile Ofer arasında 23 Ocak 2004'te Hotel Victoria'da saat 16.00'da gerçekleşiyor. Konu ise 4. Vakıf Han ve İstanbul Galataport projesi. Aynı gün saat 22.00'de ise Hotel Rinaldi'de Başbakan Erdoğan ile "Galataport" projesini konuşmak için randevular alınıyor. Başbakan Erdoğan ile Ofer ailesinin sıkı ilişkileri herkesi şaşkına çevirecek cinsten. Çünkü ailenin ilişkileri bayağı eskilere dayanıyor.
Bu arada, günlerdir gazete manşetlerinden düşmeyen kuzen Mehmet Kutman, aracı kurum olarak başlayan iş hayatına yatırımcı iş adamı olarak devam etmiş oldu.


"SAHİPSİZ VATANIN BATMASI HAKTIR, SEN SAHİP ÇIKARSAN BU VATAN BATMAYACAKTIR."

Hiç yorum yok: