3 Ağustos 2010 Salı

ABD Genelkurmay Başkanı Mullen, Tahran’ın nükleer silah üretmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi:
İran’a saldırı planı hazır
İran’ın nükleer faaliyetlerine yönelik her türlü seçeneğin masada olduğunu dile getiren Washington’dan bu kez askeri operasyona ilişkin bir planın hazır olduğu itirafı geldi. Mullen saldırının Ortadoğu’da yaratacağı etkiler açısından iyi bir fikir olmadığını da söyledi. İran’ın buna tepkisi ise “Yanıtımız sert olur” oldu.
Dış Haberler Servisi - ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Michael Mullen, ABDnin İrana yönelik bir saldırı planı bulunduğunu, ancak buna karşın yine de askeri harekât seçeneğinin pek iyi bir fikir olmadığı görüşünde olduğunu söyledi.
NBC televizyonunun önceki gün yayımlanan Meet the Press” programında konuşan Mullen, İranın nükleer silah üretmesinin kabul edilemez bir durum olduğunu belirtti. Mullen, İranın nükleer silah edinmesinin engellenmesi yönünde askeri bir müdahaleye ihtiyaç durumunda saldırının bir seçenek olarak masada durduğunu ifade etti.
Bu aşamaya gelinmesi halinde ordunun elinde bir planın bulunduğunu belirten Mullen, ayrıntı vermekten kaçındı. Saldırı seçeneğinin kullanılmamasını umduğunu da söyleyen Mullen, buna karşın bunun herkes tarafından anlaşılması gereken önemli bir seçenek olduğunu vurguladı.
Mullen saldırının mı yoksa İranın nükleer silah elde etmesine izin vermenin mi daha riskli olacağını bilmediğini de dile getirdi. Mullen, Umarım uluslararası toplumun diplomatik çabaları ve yaptırım kararları İranı nükleer faaliyetlerinden vazgeçirir” ifadesini kullandı. Mullen, daha önceki açıklamalarında da İrana saldırının Ortadoğuda ciddi etkilerinin olacağını söylemişti. Mullenin Saldırı planımız var” yönündeki sözlerine İran Devrim Muhafızlarından Yanıtımız sert olur” tepkisi geldi.
‘Erkek erkeğe konuşalım’
İran Devrim Muhafızları Komutan Yardımcısı Yadullah Cevani, Amerikalıların küçük bir hatası, Basra Körfezinin güvenliğini zora sokar” dedi. Cevani,Basra Körfezi stratejik bir bölge. Bu bölgenin güvenliği tehlikeye sokulursa onlar da kaybeder, ayrıca yanıtımız da sert olur... Eğer ABD ve İsrail önemli değerlerimize karşı düşmanca uygulamalara başvurursa biz de kendimizi savunuruz” diye konuştu.
Öte yandan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ABD Başkanı Barack Obama ile küresel konularla” ilgili olarak yüz yüze” görüşme önerisinde bulundu. Devlet televizyonundan yayımlanan konuşmasında Ahmedinejad, Eylülde BM Genel Kurulu toplantısına katılmak üzere New Yorka gideceğim. Obama ile medya önünde dünya sorunlarını rahatça konuşmak, kimin çözümlerinin daha iyi olduğunu görmek için yüz yüze, erkek erkeğe masaya oturmaya hazırız dedi.

Hiç yorum yok: