17 Ocak 2010 Pazar

UKRAYNA'DA SEÇİM VAR


Devlet başkanlığı için Moskova yandaşı Yanukoviç iddialı
Ukrayna'da bugün devlet başkanlığı seçiminin ilk turu yapılıyor.
Ülkede, Sovyetler sonrası liderlerin iktidar üzerinde egemenliğinin kırıldığı 2004 yılındaki "Turuncu Devrim"den beri ilk kez devlet başkanlığı seçimi yapılıyor.

Bugünkü seçimde, bir zamanlar Moskova yandaşı olarak bilinen eski başbakanlardan, şimdiki muhalefet lideri Viktor Yanukoviç önde görünüyor.
Ay başına kadar yapılan kamuoyu yoklamaları, zengin sanayicilerin desteklediği 59 yaşındaki Yanukoviç'i önde gösteriyordu. Yoklamalara göre, Yanukoviç'in ardından ise 49 yaşındaki Başbakan Yulia Timoşenko geliyor.

Geniş ekonomik ve siyasi reformların yapılacağı umudunu yükselten Turuncu Devrim'den 5 sene sonra, Ukrayna halkının büyük bölümü bu seçimden pek bir şey beklemiyor.

Yapılan son kamuoyu yoklaması, seçmenlerin çoğunun seçime hile karıştırılacağı görüşünde olduğunu ortaya koydu. Dürüst bir seçimin bile, yıllar süren siyasi çatışmalardan sonra ve derin ekonomik resesyondan geçen ülkede bir şeylerin daha iyi gitmesini sağlayacağı umudu pek bulunmuyor.
Seçime 18 aday katılırken, ilk turda sonuç alınması beklenmiyor. İkinci turda seçimin Yanukoviç ile Timoşenko arasında geçmesi bekleniyor.

Adı az duyulmuş adaylardan, eski merkez bankası başkanı Sergey Tigipko, kendisini yeni bir yüz olarak tanımlayarak, son kamuoyu yoklamalarında ön sıralara yükseldi. Tigipko'nu Timoşenko yerine Yanukoviç'in ikinci turdaki rakibi bile olabileceği söyleniyor.
Hayal kırıklığı içindeki seçmenlere hitap eden bir diğer adaysa eski belediye başkanlarından Vasili Gumenyuk. Ancak Gumenyuk adını resmi olarak Vasili Protivsikh'e (Herkese karşı) çevirdi.

2004'deki seçimde yaygın şekilde hile yapıldığı suçlamaları Turuncu Devrim'in kitle gösterilerine yol açmıştı.

Kayıtlı 36,6 milyon seçmenin bulunduğu Ukrayna'da, seçimi izlemek için çok sayıda yabancı gözlemci de bulunuyor.

Hiç yorum yok: