3 Ekim 2009 Cumartesi


HİÇ İNANDIRICI DEĞİL AMA BU HABERLERİNDE BİR AMACI VARDIR

AHMEDİNEJAD YAHUDİ Mİ? ŞOK İDDİA!
İsrail`i her fırsatta yerden yere vurup Yahudi soykırımını inkar eden İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad`ın Yahudi kökenli olduğu öne sürüldü.
İngiliz Daily Telegraph gazetesi, `şaşırtıcı bir sırrı ortaya çıkardığını` iddia ederek, Ahmedinejad`ın Mart 2008`deki seçimler sırasında kimlik kartını yukarı kaldırarak poz verdiği fotoğrafın bu sırrın delili olduğunu öne sürdü.
İddaya göre, kimlik kartı Ahmedinejad`ın ailesinin Yahudi kökeni olduğunu gösteriyor.
Kimlik kartı yakından incelendiğinde Ahmedinejad`ın önceden `Sabourjian` olarak bilindiğini belirten gazete, bunun bir Yahudi ismi olduğunu ve `kumaş dokuyan` anlamına geldiğini yazdı.
Kimlik kartında kargacık burgacık yazılmış olan kısa notun, ailenin Ahmedinejad soyadını, İran liderinin doğumundan sonra, İslam dinine geçmeleriyle değiştirdiğini gösterdiği öne sürülüyor.
Sabourjianlar geleneksel olarak Aradan`dan (Ahmedinejad`ın doğum yeri) geliyor ve isim `Sabourcu, Sabour dokuyan` yani Yahudilerdeki Tallit şalının İran`daki isminden geliyor. İsim, İran İçişleri Bakanlığı tarafından derlenmiş İranlı Yahudilerin kullandığı isimler listesinde bile bulunuyor.
Gazeteye göre, uzmanlar da Ahmedinejad`ın İsrail`e yönelik saldırgan söyleminin geçmişi gizlemeye çalışmaktan kaynaklanıyor olabileceğini söylüyor.
Arap ve İran Çalışmaları Merkezi`nden Ali Nurizade, `Ahmedinejad`ın geçmişine dair bu durum onun hakkında çok şeyi açıklıyor. Farklı bir dine dönen her aile eski inançlarını kınayarak yeni bir kimlik edinir. İsrail karşıtı açıklamalar yaparak Yahudi bağlarıyla ilgili tüm şüpheleri tamamen ortadan kaldırmaya çabalıyor olabilir` diye konuştu.
Londra`dan İranlı Yahudiler konusunda uzman olan bir araştırmacı da `jian` son ekinin ailenin Yahudi kökenini gösterdiğini söylüyor. Kendisi de İran doğumlu bir Yahudi olan uzman, `Adını dini nedenlerden dolayı değiştirmiş ya da en azından ailesi öyle yapmış. Sabourjian İran`da çok iyi bilinen bir Yahudi adıdır` diyor.
Londra`da İran elçiliğinden bir sözcü ise, konuyla ilgili yorum yapamayacağını belirtti.
Ahmedinejad, ailesi 1950`lerde Tahran`a yerleştiğinde soyadının değiştiğini inkar etmiyor. Ama bunun din değişikliğinden kaynaklandığını asla dile getirmedi. Yakınları daha önceden, dini ve ekonomik nedenlerin İran liderinin bir nalbant olan babası Ahmed`i Ahmedinejad dört yaşındayken isim değiştirmeye zorladığından söz etmişti.
Bu yılki cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi televizyonda yapılan tartışmada Anmedinejad soyadı değişikliğini söylemek zorunda bırakılmış ve bundan rahatsız olduğu gözden kaçmamıştı. Öte yandan bu yaz Ahmedinejad`ın kökenlerinin araştırılmasını talep eden internet yazarı Mehdi Hazali, tutuklandı. -Gazeteport

1 yorum:

Adsız dedi ki...

sizene oğlum neyse ne yine neyin peşindesiniz?