8 Ekim 2009 Perşembe


Gül’e ‘Damat Ferit’li tepki CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, sözde Kürt sorunu konusunda “Biz çözmezsek başkası çözer” diyen Cumhurbaşkanı’na yüklendi
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin TBMM grup toplantısında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan’ın Kürt açılımı konusundaki sözlerine tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Meclis’teki konuşmasında, “kendi sorunlarını, kendi iradeleriyle çözemeyen devletlerin sorunlarını, başkaları, onlar için gelir çözer” dediğini ifade eden Baykal, “Eğer Türkiye’de rejimin zirvesinde bulunan anlayış buysa bu bizi, çok büyük sorun, sıkıntılarla karşı karşıya bırakır” dedi. Bir ülkenin, herhangi bir ülkenin sorununu başarıyla çözdüğüne dair örnek olup olmadığını soran Baykal, şöyle devam etti:
Kompleksten kurtul “Birinci Dünya Savaşı sonrasında, işgal edilmiş, ordusu dağıtılmış, büyük acılar çekmiş bir toplum olarak, büyük sıkıntılarla karşı karşıyaydık. Bize, ’sizin sorununuzu çözeceğiz’ diyerek, bir reçete teklif ettiler. Türkiye, ’öyle bir şeyi kabul etmem mümkün değil, bu konuyu kendi anlayışım doğrultusunda, kendi gücümle çözerim’ dedi. O zaman da birileri, ’bu ülkeler böyle istiyor suyuna gidin’ diye düşünüyorlardı. Ama hiçbirisi, Damat Ferit dahil olmak üzere, ’dışarıdan gelen talimatı aynen uygulamak lazım yoksa başımız derde girer’diye açıkça ifade etmeye cesaret edememişti. Onlar sessizce işi götürmeye çalışıyorlardı, mantık oydu. ..’Gelip çözerler’ Neyi çözerler karde Önce sen, kafandaki o sorun kompleksinden kendini kurtar.”
Kendi hazmetmiş Başbakan Erdoğan’ın göndereceğini söylediği mektubun gelmesi halinde, düşüncelerini kamuoyuna ifade edeceğini belirten Baykal, “Bu iş artık çığırından çıkmıştır” dedi. Baykal sözlerini şöyle tamamladı: Başbakan, ’hazmettire hazmettire millete bunu anlatacağız’ dedi, öyle anlaşılıyor ki kendisi bir defa hazmetmiş. Ama hala hazmettirici ilk lokmayı da görmedik. Neyle alıştıracaksın bizi, ne söyleyeceksin? Onu dahi söyleyebilir halde değil.
AKP bizi aç bıraktı Baykal’ın konuşması sürerken Almanya’dan geldiğini söyleyen Hanefi Doğan adlı bir kişi, elinde gazete kupürüyle kürsüye çıkmak istedi. ” Allah rızası için Almanya’dan geliyorum. AK Partisi bizi aç bıraktı” diye bağıran Doğan, görevliler ve milletvekilleri tarafından salon dışına çıkarıldı. Doğan’ın gösterdiği gazete kupürünü milletvekillerine gösteren Baykal, gazetede ” İslami holdinglere 120 bin avro kaptıran bir kişinin canına kıydığının” belirtildiğini ifade etti. Baykal, “Bu, bir facia. AKP’nin bu mirasının üzerinde durulması lazım” dedi.
"SAHİPSİZ VATANIN BATMASI HAKTIR, SEN SAHİP ÇIKARSAN BU VATAN BATMAYACAKTIR."

Hiç yorum yok: