8 Ağustos 2009 Cumartesi

Sıkıysa İsrail’i, Siyonist’i eleştir. Seni antisemitist yapar, soykırımcı yapar cihan aleme rezil eder. Hatta aynaya baktığında kendini Hitler gibi görmeye başlarsın. Dünya dolar hâkimiyetini ele geçiren bu katiller kuralları da kendileri koyuyor. İstediğini öldürüyor, istediği yeri işkâl ediyor, eleştirenleri de Yahudi düşmanı, antisemitist ilan ediyor.Dünya medyasını ve ticaretini ellerinde tutan bu katil sürüsüne hiçbir güç dur diyemiyor.İşte aşağıdaki haber İnsan Hakları örgütünün kimlere insan hakkı sattığının tipik bir göstergesi niteliğinde. Adamlar fosfor bombası kullandı.Bunun daha ötesi var mı?


Fotoğraflar ortaya çıktı. Savaşın iğrenç yüzünü gösteriyor. İsrail de artık reddedemeyecek durumda olduğu için itiraf etti. İsrail ordusu Gazze'de katliam boyutuna ulaşan askeri operasyonunda beyaz fosfor bombası kullandığını şok bir açıklamayla itiraf etti: Kullandık. Ama düşman tarafından görünmemek için.....
SAVAŞ SUÇU
Gazze'de 22 gün süren ve katliam boyutuna ulaşan İsrail askeri operasyonu ardında binlerce enkaz, bin 5000 masum sivilin cesedi ve 5 bini aşkın yaralı bıraktı. İnsan hakları örgütleri tarafından 'savaş suçu işlendi' denilerek uluslararası mahkemelerde aleyhine dava açılması istenen İsrail'in operasyonlar sırasında yasak kimyasal silahlar kullandığı iddia edilmişti.
YASAYA AYKIRI OLSA DA YAPACAĞIZ
Behit Lahiya bölgesinde bulunan BM'ye ait bir okula düzenlenen saldırıdan çekilen bir fotoğraf karesi de fosfor bombası kullanımının belgesi olarak dünya medyasında yer aldı. İşte 'bilinenin ilanı' ise dün İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yigal Palmor tarafından bir itirafla geldi. Palmor İngiliz Times muhabirinin fosfor bombası kullanımı ile ilgili sorusuna önce "Evet. Fosfor bombası kullandık ama yasal olmayan şekilde değil" gibi ilginç bir cevap verdi. Ardından "Bazı uygulamalar yasalara aykırı olabilir. Ama biz bunu yapacağız" sözlerini sarfetti.
'ABD DE IRAK'TA KULLANIYOR'
İsrail ordusundan üst düzey bir yetkili de "Fosfor bombası kullandık. Ancak düşmana görünmemek için sis yapsın diye kullandık" dedi. İsrail daha önce fosfor tanecikleri yayan ve vücutta derin yaralar bırakan bombanın kullanımı ile ilgili iddiaları tamamen reddetmişti. Ancak bölge sağlık ekiplerinin yaralılar üzerinde tespit ettikleri yanıklara ilişkin haberler, İsrail ordusunun ABD yapımı ve seri numaralı fosfor bombaları kullandığına dair fotoğrafların medyaya yansıması itirafı getirdi. İsrail Savunma Bakanlığı savunma olarak İngiliz ve ABD güçlerinin Irak ve ve Afganistan'da fosfor bombası kullanmasını gösteriyor.


İNSAN HAKLARI ÖRGÜTÜ'NDEN İSRAİL'E 'SALDIRI REHBERİ
İsmi: İnsan Hakları İzleme Örgütü; Görevi: İsrail'in Filistinlileri nasıl katledebileceğine dair rehber yayınlamak!
ABD merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün yayınladığı 31 sayfalık "Gazze Roketleri" raporu, skandal ifadelerin yer aldığı bir "saldırı rehberi" olarak nitelendi.
“İsrail'e Filistinlileri nasıl öldürmesinin daha doğru olacağı konusunda” önerilerin yer aldığı raporda, Filistinli sivillere saldırmadan önce, "saldırıdan önce hedef bölgeye çok daha fazla uyarıda bulunmak ve saldırının zamanlamasını açıklamak daha olumlu bir etki bırakacaktır" ifadesi kullanıldı.
'İnsan Hakları' İzleme Örgütü, İsrail'e açıkça "haber verdikten sonra vurursan yasal olur" demeye getirdi.
İsrail ordusu ise rapordan duyulan memnuniyeti dile getirerek, bundan sonra daha etkili uyarıların yapılacağını açıkladı!
Hamas'ın İsrail'e attığı roketler için ise "savaş suçu" ifadesini kullanan raporu hazırlayan örgüt yöneticisi Iain Levine, İsrail'in bombalamadan önce uçaklardan attığı 'uyarı' notlarını kullanmayan Hamas'ı savaş suçlusu ilan etti.
İsrail'in saldırılarında daha fazla insan öldürdüğünü, yerleşim yerlerini yıktığını kabul eden rapor, yine de Hamas'ın haber vermeden attığı roketlerin daha ciddi bir suç olduğuna hükmetti.
İsrail'e yapılan tek eleştiri ise, 22 gün süren Gazze saldırısı sırasında atılan uyarıların yeterince "spesifik" olmamasıydı.
Gazze'deki Hamas hükümeti ise "önyargılı" olarak nitelediği rapor hakkında fazla yorum yapmaya gerek olmadığını söylemekle yetindi.
Kaynak:Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hiç yorum yok: