7 Haziran 2011 Salı

GOLAN TEPELERİ'NDE YİNE KAN DÖKÜLDÜ

İSRAİLLİ askerler, Facebook gibi sosyal ağlar üzerinden örgütlenerek sınırda işgali protesto eden Filistinli gençlere ateş açtı: 22 kişi öldü, 300'ü aşkın sivil yaralandı.Kuneytra kentindeki bir doktor, göstericilerin başlarına ve omuzlarına isabet eden mermilerle öldüklerini söyledi. İsrail, 1967 yılından beri Golan Tepeleri'nin bir kısmını BM'nin kararlarına rağmen işgali altında tutuyor.


İsrail'in 1967'de Gazze Şeridi, Golan Tepeleri ve Kudüs'ü işgalinin yıldönümü olarak bilinen Naksa Günü'nde, İsrail askerlerinin, işgal altındaki topraklarına dönmek isteyen sivillere ateş açması nedeniyle 22 kişi hayatını kaybetti.
Eylemciler, erken saatlerden itibaren Suriye ve İsrail'in işgali altındaki Golan Tepeleri'ni ayıran BM denetimindeki tampon bölgelere akın etti.
Eylemlerde, tampon bölgeyi aşarak İsrail'in işgali altındaki kısımı ayıran tel örgülere kadar ulaşan eylemcilerden 5'i, İsrail keskin nişancıları tarafından vuruldu. 5 eylemcinin ölüm haberinin duyulmasının ardından, Kuneytra ve başkent Şam'dan çok sayıda insan, eylemlerin devam ettiği tampon bölgeye hareket etti. Golan'a gitmek isteyen eylemcilere güvenlik güçleri engel olmaya çalıştı. Bu sırada güvenlik güçleri ile eylemciler arasında zaman zaman arbede yaşandı. 
KESKİN NİŞANCILAR HEDEF ALDI
Kuneytra'da eylemler devam ederken Ayn El Tini Köyü'nde de eylemciler köyün karşısında yer alan ve İsrail'in işgali altında bulunan Mecd El Şems Köyü'ne geçmeye çalıştı. İsrail keskin nişancılarının eylemcileri hedef alarak ateş açması dikkat çekti.
Filistin ve Suriye bayrakları taşıyan eylemcilerin bir kısmı, vuruldukları yerde hayatını kaybederken, yaralılar bulundukları yerden Suriye tarafına güçlükle taşındı. Suriye kaynakları olaylarda 22 sivilin hayatını kaybettiğini, 300'den fazla kişinin yaralandığını kaydetti. Kuneytra kentindeki bir doktor, göstericilerin başlarına ve omuzlarına isabet eden mermilerle öldüklerini söyledi. İsrail, 1967 yılından beri Golan Tepeleri'nin bir kısmını BM'nin kararlarına rağmen işgali altında tutuyor.

GAZZE DE ANDI
İsrail'in 1967'de Filistin topraklarını işgalinin yıldönümü, Gazze Şeridi'nde de anıldı. Gazzeli bir grup gösterici, İsrail sınırındaki dikenli tel alanına doğru yürüyüşe geçerek, İsrail işgalini bir kez daha kınadı. Düzenlenen etkinliklerde konuşmalar yapıldı.
Konuşmalarda İsrail'in Filistin halkına karşı saldırılarının sürdüğü belirtildi. Filistinli bir yaşlı, "Ben 83 yaşındayım, hala toprağıma döneceğim umudunu taşıyorum. Çocuklarım da aynı umudu taşıyor, bir gün döneceklerdir" dedi. İsrail, 1967'deki Altı Gün Savaşı'nda Batı Şeria, Doğu Kudüs, Golan Tepeleri ve Gazze Şeridi'ni işgal etmişti. İsrail, Gazze Şeridi'nden 2005'te çekildi.

ORTADOĞU GAZETESİ
"SAHİPSİZ VATANIN BATMASI HAKTIR, SEN SAHİP ÇIKARSAN BU VATAN BATMAYACAKTIR."

Hiç yorum yok: