13 Aralık 2010 Pazartesi

TÜRK HARİKASI


Karada bir TIR’ı andıran, suya girdiğindeyse tekerleklerini içine çekerek adeta bir gemiye dönüşen ve yapboz parçaları gibi birleşebilen Samurlar, tank köprüsü de oluşturabiliyor. ‰ 5’te
Türk mühendislerinin TSK’ya köprülü tankları hazır 
Tamamen Türk mühendislerce geliştirilen ve tasarlanan “Samur” adı verilen seyyar yüzücü hücum köprüsü ile tank ve zırhlı araçlar için akarsu ve nehirler engel olmaktan çıkıyor. FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri için üretilen Samur’un ilk prototipi tamamlandı. Toplam 52 adet üretilecek, 130 milyon dolara mal olacak..FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. Genel Müdürü Nail Kurt, Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından açılan ihaleyi FNSS’in kazandığını ve 2007 yılında sözleşme imzaladıklarını söyledi.  Sözleşmenin ardından  projede 150 Türk mühendisin görev aldığını belirtti. Kurt, dünyada bu sistemi biri Alman diğeri Fransız iki şirketin üretebildiğini ifade ederek, “Samur” adını verdikleri sistemin Fransız ve Alman sistemlerine göre hareket kabiliyetlerinin çok daha yüksek olduğunu vurguladı. 
Suya girdiğinde gemiye dönüşüyorBunun nedeninin Samurların 8x8 sürüş yapısına sahip olması olarak açıklayan Kurt, diğer iki şirketin ürettiği sistemlerin 4x4 olduğunu anlattı. Kurt, Samurların, dünyada en gelişmiş orduların kullandığı en son teknoloji bir köprü sistemi olacağını belirtti.  Hem karada hem de suda hareket kabiliyetine sahip Samur, karada saatte 100 kilometre, suda yaklaşık 20 kilometre hıza ulaşabiliyor. Karada bir TIR’ı andıran suya girdiğinde tekerleklerini içine çekerek adeta bir gemiye dönüşen Samur, 12 metre uzunluğa, 4 metre genişliğe ve 3,5 metre yüksekliğe sahip. Samurlar, akarsu geçişlerinde yap bozun parçaları gibi yan yana gelerek, onlarca metre uzunluğunda bir köprüye dönüşebiliyor. 
yeniçağ

"SAHİPSİZ VATANIN BATMASI HAKTIR, SEN SAHİP ÇIKARSAN BU VATAN BATMAYACAKTIR."

Hiç yorum yok: