2 Şubat 2010 Salı

ÖLDÜRÜLÜYORUZ"SAHİPSİZ VATANIN BATMASI HAKTIR, SEN SAHİP ÇIKARSAN BU VATAN BATMAYACAKTIR."
"HİÇ OLMAZSA 
SAHİP ÇIKANLARA  SAHİP ÇIKACAK KADAR
CESARET GÖSTERELİM"


Ergenekon dalgalarında gözaltına alınan bazı özsel harekatçı polislerle ilgili olarak gündeme getirildi. Onların amiriydi. Bu doğal ilişki nedeniyle basında yıpratıldı.
Askerle ilişkileri çok iyi olan bir polisti; öyleki TSK’dan üstün cesaret madalyası aldı.
Polis teşkilatındaki cemaat yapılanmasına karşı duruşuyla biliniyordu. 25 Şubat 2009’da başına isabet eden bir kurşunla hayatını kaybetti. O gece arkadaşlarıyla yemek yemiş, içki içmiş, eğlenip eve dönerken, arabasının kara saplanması nedeniyle intihar ettiği iddia edildi.
Olayla ilgili yürütülen soruşturma intihar kararıyla kapatıldı. Ancak ortada birçok soru işareti vardı ve ailesi işin peşini bırakmadı. Soruşturma dosyasını tam sekiz ay sonra savcılıktan alabildiler. Dosyadaki otopsi raporuyla ilgili Adli Tıp Kurumu eski Başkanı Prof. Dr. Özdemir Kolusay’ın verdiği bilimsel mütâalaya ve kendilerine gönderilen isimsiz bir ihbar mektubundaki ayrıntılı anlatımlara dayanarak yeniden savcılığa başvurdular. Ölümünden yaklaşık bir yıl sonra soruşturma yeniden başlatıldı.
Ortada cevaplandırılması gereken çok ciddi sorular vardı.
1-Behçet Oktay solaktı ama kurşun kafasının sağ tarafından girmişti.
2-Adli Tıp Kurumu’nda yapılan ilk inceleme neden bir buçuk saat gibi kısa sürede tamamlandı? Yeterli inceleme neden yapılmadı?
3-Üst düzey bir emniyet yetkilisi, daha olayla ilgili raporlar hazırlanmadan önce, Behcet Oktay’ın “kara saplanan arabasına kızdığı için” intihar ettiğini söylemişti. O polis bu açıklamayı neye dayanarak yaptı?
4-Olay yerinde park yapılacak çok sayıda ve kuru yer olmasına rağmen, neden karla kaplı bir yere park etti?
5-Tek atışla intihar ettiği iddia ediliyor oysa iki elinde de barut izleri vardı. Bu nasıl olabilirdi?
6-Silah üzerinde neden parmak izi incelemesi yapılmadı?
7-Otopsi raporuna göre sekiz kaburga kemiği ölmeden önce kırılmıştı... Nasıl?
8-Arabasının anahtarı, arabanın dışında bulundu. Arabasının saplandığı kardan kurtulamadığı için intihar ettiği iddia edildi. Oysa çalışmayan bir araba ile bunu yapamazdı. Anahtarlar nasıl arabanın dışına düştü.
9- Prof. Kolusay’ın mütelâalasına göre, kaburgasındaki kırıklar şiddetli ve hedefli bir darbe ile örneğin bir dipçik darbesi ile kırılmış olabilirdi. Behçet Oktay’ın kaburgalarını kim veya kimler kırdı?
10-Sağ tarafında 5-6 ve 7. Kaburgaları kırık bir adamın sağ elini kullanarak silahı kaldırarak kafasına ateş etmesi, ağrılar nedeniyle çok spesifik bir ihtimal... O halde bu nasıl oldu.
11-Bazı kaburga kemiklerinin ölümden, yani kan dolaşımı durduktan sonra oluştuğu da tespit edildi. Bunun kalp masajı sırasında kırılmış olması da mümkün ancak kafasında kurşun yemiş birine kalp masajı yapılamayacağını her acil servis görevlisi bilir. Direksiyona çarpmış olabilir mi?
12-Behçet Oktay’ın cep telefonu dökümleri ilk soruşturmada neden incelenmedi? Basına yansıyan iddialara göre; Ankara Zir Vadisi, Gölbaşı gibi yerlerdebulunan mühimmatların ve bombalarının esas kaynağı ile ilgili olarak askeri yetkililerle görüşmek üzereydi. Bu nedenle öldürülüp intihar süsü verilmiş olabilir mi?
13-Behçet Oktay’ın gittiği iddia edilen sevgilisi olay sırasında Ankara’da bile değildi, Kuşadası’ndaydı. Söz konusu hanım evinde olmadığına göre Behçet Oktay neden Dikmen’deki evine gitti? Birileri mi götürdü? Yoksa birileri oaraya gitmesini sağlayarak tuzağa mı düşürdü?
14-İhbar mektubuna göre, olay yerine gelen polis arabasından inenlerin kürekle olay yerindeki delilleri yok ettiği iddiaları araştırıldı mı?
15-Behçet Oktay’ın ölümüne tanıklık eden Halil Kesici’nin her iki elinde de barut izi bulundu. Bu nasıl olabilir?
Buna benzer birçok soru cevap bekliyor. Milliyet gazetesinde 24 Mayıs 2011’de yayınlanan bir haber ise kafaları karıştıracak cinsten... Olay anında Behçet Oktay’ın yanında bulunan Halil Kesici’nin kardeşi olan İbrahim Kesici, sevgilisi Gönül Songur’un kaybolması ve cesedinin Gölbaşı’nda ormanlık alanda bulunmasına ilişkin bir haberdi bu!
Habere göre, İbrahim Kesici, kaybolan sevgilisini bulması için Behçet Oktay’dan yardım istemişti. Haberde kaybolan kızın bir telekız olduğu ve fuhuş çetesi tarafından öldürüldüğü de belirtiliyordu.
Hatırlanacağı gibi, Behçet Oktay’ın ölümünün hemen arkasından da, olayın sıradan bir intihar olduğuna yönelik bazı açıklamalar yapılmıştı. Şimdi de fuhuş çetesi tarafından işlenen sıradan bir cinayet izlenimi yaratmaya yönelik iddia ve demeçlerin ortaya çıkması dikkat çekici...
Olayla ilgili olarak gözlatına alınan İbrahim Kesici’ye Behçet Oktay ile ilgili srular sorulamsı ailesinin tepkilerine neden oldu. Behçet Oktay’ın kız kardeşi Şule Oktay: “Ağabeyim öldüğünden beri yazılan senaryolar bugün de devam ediyor. Biz sadece gerçek katillerin bulunmasını istiyoruz.” Yapılan bu haberlerin Behçet Oktay’ı ihtibarsızlaştırma amacı taşıdığını belirten Şule Oktay: “Önce öldürülme olayını kapatmak istediler. Sonra bizim itirazımızla soruşturma yeniden açılınca başka senaryolar denemeye başladılar. Başka senaryolar da olacaktır.” dedi.
Görülen o ki, Behçet Oktay dosyası daha kapatılmadı. Bakalım daha hangi ilginç haberler ve ilişkiler çıkacak...
Odatv.com

Hiç yorum yok: