13 Ocak 2010 Çarşamba


BU HAKARET SANA DAVOS FATİHİ-GİZLİ GİZLİ VERDİĞİN TAVİZLERİN SENİ DÜŞÜRDÜĞÜ DURUM
İsrail Dışişleri Bakanlığı, Kurtlar Vadisi dizisinden duyduğu rahatsızlığı Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol'a iletti. Görüşmeye, İsrail Dışişleri Bakanı Yardımcısı Danny Ayalon'un diplomatik nezaketsizliği damgasını vurdu. Çelikkol'un elini sıkmayı reddettiği belirtilen Ayalon, oturduğu koltuğu da Türk elçinin koltuğundan yüksekte tuttu. İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy Dışişleri Bakanlığına çağrılarak Türkiye'nin rahatsızlığı iletildi. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre görüşmede "Herkes haddini bilecek" mesajı verildi.

İsrail'in Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol'a gösterdiği diplomatik nezaketsizliğin ardından İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Levy'e Türkiye'nin rahatsızlığı iletildi. 

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu ile bir araya gelen Büyükelçi Levy'ye İsrail tarafından yapılan son açıklamalar ve son gelişmelerden duyulan rahatsızlık iletildi. 

Levy'e, gerek İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yossi Levy'nin son açıklamaları gerekse İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon'un Türk Büyükelçi Oğuz Çelikkol ile görüşmesinden basına yansıyan haberler ve görüntülerle ilgili olarak izahat istendi. 

Görüşmeden hemen önce Dışişleri'nden yapılan açıklamada 'herkes haddini bilecek mesajının verileceği" belirtilmişti. 

·  İsrail'le yeni kriz: Kurtlar Vadisi 
·  İsrail Erdoğan'a çok kızdı 

İsrail-Türkiye arasında ipler gerildi 
İsrail ile Türkiye arasında ipler karşılıklı sert çıkışların ardından yine gerildi. İsrail'in Türkiye Büyükelçisi'ne rahatsızlığını iletme tarzı İsrail'de büyük gürültü kopardı. 

İsrail basını, diplomatik kuralları hiçe sayan Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon'a yüklenirken, bu davranışın amacının, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın Türkiye ziyaretini engellemek olduğu öne sürüldü. 

Odasına çağırdı 
İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, bir Türk özel televizyonunda yayımlanan Kurtlar Vadisi adlı dizinin son bölümlerinde, İsrail karşıtı mesajlar verildiği, Mossad ajanlarının çocuk kaçıran kişiler olarak gösterildiği gerekçesiyle, dün Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol  'u, İsrail parlamentosundaki (Knesset) odasına çağırarak bir görüşme yapmış ve diziden rahatsızlıklarını dile getirmişti. 

Ayalon'un, Knesset'teki odasına kameraları ve basını da davet etmesi, Türk Büyükelçisinin itirazına yol açmış; büyükelçi, basın mensupları çıktıktan sonra görüşmenin yapılmasını istemişti. 

Biz yüksekte oturuyoruz 
İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon ise kameralara İbranice"Onun bizden daha aşağıda oturduğunun görülmesini istedik"
Haaretz gazetesi, “Rahatsız olduğu görülen büyükelçi alçak bir sedire oturtulmuştu. Karşısındaki üç ciddi suratlı İsrailli ise yüksek sandalyelerde oturuyorlardı. İşte Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın milli gururu kurtarma talimatları böyle yerine getirildi" yorumunu yaptı. 

Ayalon tepkilere ne dedi? 
Danny Ayalon İsrail radyosuna bu sabah yaptığı açıklamada, amacın Ehud Barak'ın ziyaretini engellemek olup olmadığı sorusuna ne evet, ne de hayır derken, "Dışişleri Bakanlığı'nın Barak'ın ziyaretine karşı olmadığını" belirtmekle yetindi. 

Ayalon, niyetlerinin küçük düşürmek olmadığını, sadece İsrail'in hiçbir devlet karşısında küçük düşürülemeyeceğini anlatmak olduğunu da ileri sürdü ve amaçlarının bir diplomatik mesaj yollamak olduğunu iddia etti. Ayalon, "İsrail, Türkiye ile çatışmak istemiyor. İlişkilere zarar vermek isteyen taraf da İsrail değil...Türkiye'nin de öyle davranacağını ümit ediyor" dedi. 

Lieberman'ın talimatı mı? 
Ayalon'un bu şekilde konuşması, İsrail medyasında en fazla tartışılan noktalardan biri haline geldi. Haaretz gazetesi, Ayalon ve iki yardımcısının oturduğu koltuğun Büyükelçininkine göre daha yüksekçe seçilmesinin, Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın talimatı ile yapıldığını belirtti. 

Haaretz, İbranice nüshasında Lieberman'ın aslında Türkiye'deki İsrail büyükelçisini ülkeye çağırarak konuyla ilgili bilgi almak istediğini, ancak Başbakan Binyamin Netanyahu'nun buna karşı çıktığını da belirtti. 

Gazete, Lieberman'ın Türkiye'ye karşı katı diplomatik adımlar atmak istediğini ifade ederken, Netanyahu'nun Türk büyükelçisine sözlü bir kınama ile yetinilmesini istediğini de yazdı. Bunun üzerine Lieberman ve Ayalon'un bu sözlü kınamayı sonuna kadar götürmeye karar verdikleri ve büyükelçiyi Knesset'teki odasına çağırdıkları da ifade edildi. 

Gazeteye göre, Netanyahu da İsrail karşıtı unsurlar içerdiği gerekçesiyle, dizi dolayısıyla Lieberman gibi, İsrail’in Türkiye’ye karşı tepki göstermesi gerektiğine inanıyor. Ancak, haberde "Başbakan Netanyahu, işin böyle bir küçük düşürmeye vardırılacağını düşünmüyordu" denildi. 

Gazete ayrıca, Dışişleri Bakanlığı kaynaklarının, Lieberman'ın Savunma Bakanı Ehud Barak'ın yaklaşan Türkiye ziyareti öncesinde, ilişkilerin onarılması çabalarını baltalamak için tansiyonu germe arayışında olduğunu söylediklerini de yazdı. Aynı kaynaklar, Barak ziyareti öncesinde Lieberman'ın ortalığı kızıştırmak istediğini söyleyip, "Geçtiğimiz dönemdeki tüm bu faaliyetler, Lieberman'ın siyasi gündeminin bir parçasıydı" diye konuştular. 

Barak'ın, Dışişleri Bakanlığı'nın tüm karşı çıkışlarına rağmen, 17-18 Ocak tarihlerinde Türkiye'ye gitmesi bekleniyor. Geçen Ekim ayında da yine İsrail Sanayi ve Ticaret Bakanı Binyamin Ben-Eliezer, iki ülke arasındaki ilişkilerin bozulmaması gerektiğini söyleyerek Türkiye'ye ziyarette bulunmuş, Lieberman bu ziyarete de karşı çıkmış ve bakanlığının bilgisi dahilinde olmadığını söylemişti. 

Alon Liel: Gülünç... 
İsrailli eski diplomatlardan, eski Türkiye Büyükelçisi Alon Liel ise Ordu radyosuna yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve diğer diplomatların tavrını "çok gülünç" bulduğunu dile getirdi. Liel, diplomasinin bilinen yolları varken, Lieberman'ın yeni yollar "icat ettiğini" söylerken, bundan sonra ne yapacakları sorusunu da yöneltti. 

Liel, Türkiye ile ilişkilerin bozulmasını istemeyen, bunun Mısır ve Ürdün ile ilişkileri de olumsuz etkileyeceğini düşünen İsrailli yetkililerin, ne düşündüklerini söylemek yerine tavırlarıyla bunu gösterme yoluna gittiklerini de anlattı. 

Liel, "Reaksiyonlarınız genellikle diplomatik kodlar ve düşüncelerinizle gösterilir; burada öyle bir şey yapılmadı, alçaltma yoluna gidildi... Büyükelçinin kanapesini alçak tuttular, bir defakine daha alçak bir yere oturtup, sonrasında dövecekler mi yani" dedi. 

Liel, "Türkiye ile ilişkilerde ciddi bir problem yaşanıyor. Türkiye'nin talepleri net ve açık. Filistinliler'le barış sürecinde bir yol katetilmediği sürece, bu hep böyle olacak. Eğer buna cevap veremiyorsanız, tavrınızı diplomatik yollarla gösterirsiniz. Bu şekilde değil" dedi. 

Whbee: Özür dilenmeli 
İsrail'deki Kadima Partisi Milletvekili Majalli Whbee de, Ayalon'un Türk elçiye ağır sözler sarf etmesini gereksiz olarak nitelendirerek, "Diplomat Ayalon, politikacı Ayalon'un yaptıklarını derhal telafi etmeli ve Türk Büyükelçi'den özür dilemelidir. Ayrıca partisinin gündemiyle, Dışişleri yetkilisi olarak gündemini birbirine karıştırmayacağına söz vermelidir" dedi. 

İsrail'i rahatsız eden bölümde, Mossad bir Türk çocuğunu kaçırarak İsrail Büyükelçiliği'ne götürüyor, bunun üzerine büyükelçiliğe düzenlenen baskında bir diplomat öldürülüyordu. 
(cnnturk.com)


Hiç yorum yok: