28 Ağustos 2009 Cuma

SUDAN BÖYLE BÖLÜNDÜ

BİRDE ESKİ BİR FARKEDİŞ:
http://farkedilenler.blogspot.com/2009/03/resimleri-okumak.html

Darfur'da topyekün savaş fiilen bitti
Sudan'ın sorunlu bölgesi Darfur'da Hükümet ile isyancılar arasındaki savaşın bittiği bildirildi.Sudan'ın Darfur bölgesindeki BM Barış Gücü'nün komutanı, Sudan hükümeti ve bölgedeki isyancı güçler arasında altı yıldır süren savaşın fiilen sona erdiğini söyledi. Savaş 3 milyon kadar kişinin evlerinden olmasına yol açtı Bu hafta görevi bırakmaya hazırlanan UNAMID'in komutanı General Martin Agwai, isyancı grupların bölünmesiyle birlikte geçtiğimiz yıllardaki şiddetli çatışmaların bittiğini belirtti. Mwai, şu anda bölgede daha çok yerel düzeydeki anlaşmazlıklar ve haydutlardan kaynaklanan sıkıntılar çekildiğini kaydetti.  BM Darfur'daki savaşta şu ana dek 300 bin kişinin öldüğünü söylüyor. Sudan hükümetinin rasmi rakmalarına göre ölenlerin sayısı 10 bin. Çatışmaların neredeyse üç milyon kişinin de evlerini terk etmesine yol açtığı tahmin ediliyor. BBC'nin haberine göre BM ve Afrika Birliği'ne bağlı binlerce kişilik barış koruma gücüne komuta eden Agwai, bölgede son dönemde topyekün bir savaştan çok "güvenlik sorunları" yaşandığını belirtti. Agwai, "Haydutlar, su anlaşmazlığı gibi sorunları aralarında çözmeye çalışanlar var. Ancak topyekûn bir savaş yok. Bence bu sorunu aştık" dedi.'
Topyekûn savaş bitti' 
General Agwai , Darfur'da Adalet ve Eşitlik Hareketi dışında önemli bir tehdit oluşturan bir grup kalmadığı iddiasında bulundu. Bu grup geçen Şubat ayında Hartum yönetimiyle bir barış anlaşması imzalamış ve bu anlaşmayla geçen ay Mısır'da başlayan görüşmelerin yolu açılmıştı. Bölgede savaş, 2003'te Hartum yönetimini siyah Afrikalılara karşı Araplar lehine ayrımcılık yaptığı iddiasıyla suçlayan isyancı güçlerin hükümet hedeflerine saldırılarıyla başlamıştı.
Banu Avar'ın son kitabı "Böl ve Yut" taki Sudan bahsini okuyorum. El Beşir hakkında yapılan bütün olumsuz yayınlar, verilen kararlar, çıkan kargaşaya (fikir ve eğilim kargaşası) bu hakiki gözlemlerin bir ışık tutacağını sanırım.
Önce şu Hartum adı konusunda küçük bir bilgi. Nil Nehri'nin hortuma benzemesinden kaynaklanan Osmanlı'nın verdiği bir isim bu. Ama Batılıların okuduğu gibi, şimdi biz de ona Hartum diyoruz. Sonra şu küçük tesbitle yazıya devam edelim:
"Çin'le olan yakın ilişkisi Amerika'nın hiç hoşuna gitmiyor. Üstelik Sudanlılar Çin'i, saygıyla selamlıyor. Kıyamet de burdan kopuyor."
Hortum üniversitesi öğrenci temsilcisi Abdullah'ın "arabulucu" batılılar için yaptığı yorum da şu:
"Avrupa ve Amerika, Darfur halkının içinde bulunduğu durum için Sudan'ı suçluyorlar. Darfur bizim iç sorunumuzdur. Batı buraya elindeki tüm gücüyle müdahale ediyor. Çünkü Sudan'da petrol ve altın var. Onların derdi halk değil, Sudan'ın doğal kaynakları. Sudan'da kontrolü ele geçirmek için bahane arıyorlar."
"Peki ya BM diye soruyorum."
"Onların da Sudan'a hiçbir faydası yok. BM sadece Amerika'nın kararlarını uygular."
"Nitekim Sudan hükümeti 2006 yılında BM temsilcisi Jan Pronk'un üç gün içinde ülkeyi terk etmesini istemişti. Sudan hükümeti BM'ye bağlı örgütlerin faaliyetlerinin Sudan için askeri tehdit oluşturduğunu ifade etmişti. Bu kararın akabinde Sudan'a acil müdahale kampanyası başladı. Sudan'ın Batı bölgesi Darfur yabancı barış gücüne kapıyı açmalıydı. Sudan hükümeti bu kampanyaya bir yıl dayandı ama sonunda pes etmek zorunda kaldı. Darfur'da on binlerce yabancı asker arabulucu rol oynayacaktı."
"Cumhurbaşkanı Ömer el Beşir'in danışmanı Gâzi Atabari Nil'in kıyısında yer alan Omdurman'daki hükümet binasının penceresinde Türk yapımı köprüyü ve tüm bereketiyle akan Nil'i göstererek:
"Afrika boynuzu nerede yer alıyor bir bakın. Kızıldeniz'in tam karşısındayız. Kızıldeniz Ortadoğu'ya ve Avrupa'ya açılan su yoludur. Ordaki limanlar hayati önemdedir. Bu yüzden buraya el koyma gayretleri var." diyor.
Gazi Atabari'nin son sözleri bugün El Beşir hakkında söylenenleri özetler mahiyettedir:
"Bir isyancı grup gidip İsrail'e büro kurdu. Tüm bu süreçte bir şey iyice belirginleşti. Darfur'la ilgili baskının, kumpasların ardında Amerika ve İsrail vardır. Darfur olayı alabildiğince büyütüldü. Darfur bir maskedir. Filistin, Lübnan, Irak'taki cinayet ve katliamı perdelemek için kullanıldı."
ANSİKLOPEDİK BİLGİ
DARFUR BÖLGESİ
Darfur, (Arapça; Fur'ların Yurdu) Sudan'ın batısında bölge.Libya, Çad, Orta Afrika Cumhuriyeti ile çevrilidir. Kendi içinde 3 ayrı eyalete bölünmüştür; Gharb Darfur(Batı Darfur), Janub Darfur (Güney Darfur) ve Shamal Darfur (Kuzey Darfur).
Darfur Sultanlığı
Sudan'ın bugünkü Darfur eyaletinin topraklarında 1640 yılından 1916'ya dek Osmanlı Devleti'ne bağlı olarak varlık gösteren Darfur Sultanlığı 22 Mayıs 1916'da başkenti Faşir'deki muharebede İngilizlere karşı alındığı yenilgi sonucu tarihe karıştı.
DARFUR SORUNU
Daha çok bilgi için: Sudan#Darfur_Sorunu
Sudan, genel olarak komşusu Çad'la çatışmalar kendi içinde iç savaşlar yaşarken, batısındaki Darfur bölgesinde yaşanmakta olan sorun, tüm dünyanın dikkatini çekmektedir. Çatışma, birkaç yıldan beri "etnik temizleme" ve katliamlara yol açarak devam etmektedir. Birleşmiş Milletler Darfur'da 180.000 kişinin öldüğünü, 2 milyona yakın insanın evsiz kaldığını bildirmektedir. İngiltere Parlamento Raporu ise ölü sayısını 300.000 olarak bildirmektedir. Evsiz kalarak mülteci durumuna düşen insanların büyük bir çoğunluğu, Arap olmayanlardan oluşmaktadır ve Arap Janjaweed saldırılarına maruz kalmışlardır.

Hiç yorum yok: