8 Nisan 2009 Çarşamba


Ermeni elçisi gibi!
İstanbul’daki Medeniyetler İttifakı’nın resepsiyonuna katılmayan Obama, Dolmabahçe Sarayı’nda Ermeni Dışişleri Bakanı Nalbandyan ve Babacan’la bir araya geldi. Obama’nın taraflara “Süreci hızlandırın” mesajı verdiği öğrenildi.
Nalbandyan: Türkiye, ön koşulsuz masaya oturacak!
Babacan, Obama’nın gözünün içine bakıyor!
Obama’dan ÜÇLÜ GÖRÜŞME ABD Başkanı Barack Obama, önceki gün Ankara’daki temaslarından sonra saat 19.05 sıralarında İstanbul’a geldi. Barack Obama, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan ile Dolmabahçe Sarayı’nda bir araya geldi. Beyaz Saray’dan üst düzey bir yetkili, Barack Obama’nın, bakanlarla Türk-Ermeni ilişkilerinin normalleştirilmesi konusunda konuştuğunu ve tarafları hızla bir anlaşmanın tamamlanmasına çağırdığını bildirdi. Bu arada Medeniyetler İttifakı Konferansı’na katılmak için İstanbul’a gelen Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni de konferansın yapıldığı Çırağan Sarayı’nda Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile ikili bir görüşme yaptı.

Bu konuşmanın nesi alkışlandı?
Bu konuşmanın nesini alkışladınız! Obama’nın, “Soykırımı iddialarıyla yüzleşin, Ermeni sınırını açın, Kıbrıs’ı birleştirin, Ruhban Okulu’nun faaliyetine izin verin” sözlerini ayakta alkışlayan vekillere eleştiri yağıyor
Haber: Fatih ERBOZ
ABD Başkanı Obama, Türkiye’den ayrıldı ama tartışmalar sürüyor. Ancak tartışılan Obama değil, ABD Başkanı’nın TBMM’deki sözlerini ayakta alkışlayan milletvekilleri. “Devletin varlığı ve bağımsızlığını milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağına” yemin eden vekillerin, Ermenistan-Türkiye sınırını açın, sözde soykırımı yalanı ile yüzleşin, Ruhban Okulu’nun faaliyetine izin verin, Kıbrıs’ı birleştirin, İsrail ile ilişkileri geliştirin gibi dayatmalarda bulunan Obama’yı neden ayakta alkışladıkları sorgulanıyor. “Bu konuşmanın neresini alkışladımar” diyen CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, Kardeşimizi küstürdük Türk milletinin vekillerinin böyle bir konuşmayı alkışlanamayacağını ifade etti. Obama’nın daha senatörken dönemin ABD Başkanı Bush’a mektup yazarak sözde Ermeni soykırımının kabul edilmesi gerektiğini belirttiğini hatırlatan Arıtman, “Gördük ki Obama’nın fikirlerinde hiçbir değişiklik yok. Tarihinizle yüzleşin diyor, kızılderililer ve zencilerden dem vurarak ’biz tarihimizle hesaplaştık’diyor. Bizim tarihimizle hesaplaşacağımız hiçbir durum söz konusu değildir. Dolayısıyla bunları alkışlamak mümkün değil, bunun bilincinyedim” diye konuştu. Obama’nın TBMM’ye gelişinde, nezaketen ayağa kalkılabileceğini, ancak kendisinin buna da gerek duymadığını söyleyen Arıtman şunları kaydetti: “ Obama Ermenistan ile ilişkilerinizi normalleştirin, Heybeliada Ruhban Okulu’nu açın’ dedi. Bunu Türk milletvekilleri nasıl alkışlayabilir? İstanbul’da düzenlenen Medeniyetler İttifakı toplantısına Ermenistan ve Türk dışişleri bakanları ile biraraya geldi. Bunun anlamı açık ama bakalım AKP ne diyecek. Hiç gereği yokken Azerbaycan’ı küstürdük. İki kardeş ülkenin arasına ABD girmeye çalışıyor. Doğu Anadolu’yu kendi toprakları içinde göstermekten vazgeçmedikçe sözde soykırımın olmadığını kabul etmedikçe hepsinden önemlisi Azerbaycan’daki işgalden vazgeçmedikçe Ermenistan sınırı açılamaz.” Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, Obama’nın TBMM’de yaptığı konuşmada ifadelerinin Türkiye’ye öteden beri dayatılmak istenen şeyler olduğunu dile getirdi.
Halkın karşısında ayağa kalkarım
Genç, “Obama geldi ve düşüncelerini söyledi. Onun dışında Heybeliada Ruhban Okulu, Ermenistan sınır meselesi sürekli olarak dayattıkları konular. Heybeliada Ruhban Okulu bizim Milli Eğitim sistemimiz içerisinde olursa buna bir şey diyemem, ancak bağımsız olması elbette mümkün değildir. Öte yandan elbette Obama’nın karşısında ayağa kalkmam. Kimsenin karşısında ayağa kalkmam. Ben Tunceli halkı tarafından seçildim. Bunun dışında kimsenin karşısında ayağa kalkmadım” dedi.
AKP’li vekiller, TBMM kürsüsünden emirler yağdıran ABD Başkanı Obama’nın elini sıkmak için sıraya girmişlerdi.
Obama'nın eyaleti soykırımı tanıdı
Hawaii Eyaleti ‘soykırımı’ tanıdı ABD Başkanı Barack Obama Türkiye’yi ziyaret ederken, 1961 yılında doğduğu ABD’nin Hawaii Eyalet Temsilciler Meclisi, sözde “Ermeni soykırımı”nı tanıdı. Böylece, Hawaii, “soykırımı” tanıyan ABD’nin 42. eyaleti oldu. Hawaii Temsiciler Meclisi, oy birliği ile “soykırım”ı tanıyan bir karar benimsedi. Ermenistan Devlet Radyosu’na göre, kararda “soykırım suçu” kınanırken, “24 Nisan 1915, Ermeni Soykırımı’nın Anma Günü” olarak ilan ediliyor.“ Bu arada, Hawaii ile birlikte ABD’de ”soykırım“ı tanıyan eyaletlerin sayısının 42’ye çıktığına dikkat çekildi. Hawaii Temsilciler Meclisi kararı, ABD’deki Ermeni çevrelerinde çok olumlu karşılandı.

Hiç yorum yok: